Body by Peter pilates | Telefon: (+372) 5323 1087 | E-mail: info@bodybypeter.com

Mis on pilates

Pilates on saksa fitness-ekspert Joseph Pilatese poolt 1920ndatel aastatel leiutatud treeningprogramm. See on lihaseid tugevdav, kestvust ja vastupidavust arendav tervet keha hõlmav treening. Harjutused kohandatakse sinu tugevusele ja need intensiivistuvad vastavalt sinu keha seisukorra paranemisele. See keskendub kehahoiakule ning kõhu, puusade, selja, tuharate ja jalgade süvalihaste tugevdamisele.

Joseph Pilates uskus, et treeningprogramm paindliku selja, tugeva torso ja kogu keha tugevuse arendamiseks tugevdab su lihaseid ning võimaldab sul saavutada kontrolli oma keha üle samaaegselt meelt, keha ja vaimu ühendades.

Vastupidiselt laialt levinud valearvamusele, et pilates on naistele, loodi pilates eelkõige meestele. Joseph Pilates lähtus oma asjatundlikkusest poksija ja enesekaitsetreenerina ning lõi harjutuste süsteemi, pidades silmas just meesterahva keha.

Pilates, kas matil või erinevatel masinatel, on range treening, mitte lihtsalt „venitamine”. See peaks olema eesmärgistatud, dünaamilise liikumisega ning kosutav.

Erinevalt paljudest pilatese variatsioonidest on "klassikalise pilatese instruktorid" nn. "põlvkonnatruud instruktorid". See tähendab, et Body by Peteri treening lähtub Joseph Pilatesest endast. "Põlvnemise" olulisus kindlustab, et säilitatakse töö puhtus ja kõrge kvaliteet.

Pilates-liikumisega seostatakse kuut põhimõtet:
1. Hingamine Kõiki harjutusi tehakse hingamise rütmis. See saadab hapniku lihastesse ja säilitab nende liikuvuse täies ulatuses.
2. Kese Klassikaline pilates kasutab keha keset ehk "jõujaama". Kõiki liigutusi toetab kese.
3. Keskendumine "Vaim on see, mis juhib keha."
4. Kontroll Pilatese meetod õpetab sind oma keha kontrollima, mitte selle meelevallas olema..."
5. Kulgemine Iga harjutus läheb üle järgmiseks. See võimaldab maksimaalset trenni välja töötatud ajalises raamistikus.
6. Täpsus Kvaliteet, seisund ning täpsus ja selgepiirilisus.

Kes oli Joseph Pilates?

Joseph PilatesJoseph H. Pilates sündis 1883. aastal Saksamaal. Olnud haiglane laps, kes kannatas astma, rahhiidi ja reuma all, pühendas ta terve oma elu füüsiliselt tugevamaks saamisele.

Joe õppis jõutreeningute/body buildingu ja võimlemise metoodikat ning 14-aastaselt oli piisavalt vormis, et poseerida anatoomilistel skeemidel. 1912. aastal kolis ta Inglismaale, teenides elatist poksija, tsirkuseartisti ja enesekaitsetreenerina.

Esimese maailmasõja ajal paigutati ta koos teiste saksa kodakondsetega Lancasteri lähedale laagrisse, kus ta viis teistele vangidele läbi fitnessi- ja üldtreeninguid. Just siin hakkas kujunema pilatese meetod. Pärast sõda emigreerus Pilates Ameerika Ühendriikidesse. Ameerikasse viival laeval kohtus ta oma tulevase naise Claraga. Paar asutas New Yorgis stuudio ning õpetas ja juhendas isiklikult oma õpilasi kuni lausa 1960ndate aastateni.

Pilates ja tema metoodika, mida tema ja Clara kutsusid nimega "Kontroll", leidsid peagi järgijaid tantsu- ja esinemiskunsti koolkondades. Nende arvates on „Kontroll” keha, vaimu ja hinge täielik koostöö. Rahvusvaheliselt tuntud tantsijatest-koreograafidest George Balanchine´ist ja Martha Grahamist said nende innukad austajad, kes saatsid oma õpilasi neile trenni. Pilatese teod käisid tema sõnade järgi ning ta elas pika elu tervena. Ta suri 1967. aastal 84-aastasena. Täna tegelevad pilatesega sportlased, tantsijad, fitnessiprofid, aga ka üldine avalikkus üle kogu maailma.


romana kryzanowskaRomana Kryzanowska (30. juuni 1923 - 30. august 2013) oli ameerika pilatese treener, kes alustas Joseph Pilatese õpilasena tema New Yorgi stuudios. Pärast Joseph Pilatese surma 1967. aastal sai Romana Kryzanowska selleks ajaks „Pilatese Stuudio” nime saanud asutuse juhatajaks.

Romana õppis lapsena balletti. 17-aastasena, kui ta oli õppimas George Balanchine´i Ameerika Balletikoolis, vigastas ta pahkluud ning Balanchine viis ta Joseph Pilatese juurde, et näha, kas probleemi saaks operatsiooni asemel lahendada harjutustega. See õnnestus ning Romana jätkas pilatese õpingutega. Ta õpetas ka balletti.

Täna usuvad pilatese asjatundjad, et mitte keegi ei tundnud Joseph Pilatese tööd paremini kui Kryzanowska. Naist peeti maailmaklassi asjatundjaks õpetamis- ja treeningmetoodika poolest ning teda usaldasid nii ta kolleegid kui õpilased.

 


Other Resources / Links About Pilates
Wikipedia - Pilates
Wikipedia - Joseph Pilates
• Wikipedia - Romana Kryzanowska
About.com - Pilates

Lisainfo saamiseks palun võtke meiega ühendust   Kontakt